Przykłady zastosowań

Kanały tekstylne do rozprowadzenia chłodu

Kanały Atolvent w połaczeniu z chłodnicami powietrza są częstym rozwiązaniem w zakładach produkcji żywności. Doskonale sprawdzają się przy rozprowadzaniu chłodu, przyczyniając się do zachowania odpowiedniej temperatury w hali produkcji spożywczej. 
Tekstylne kanały  mogą być wielokrotnie prane przez co zachowują swoją higieniczność. Utrzymanie czystości jest znacznie tańsze i szybsze niż w przypadku kanałów stalowych. Wielogodzinne przestoje produkcyjne wcale nie muszą być koniecznością.
Przepuszczalne nawiewniki Atolvent znalazły swoje zastosowanie w zakładach produkcji spożywczej

  • branży mleczarskiej,
  • branży mięsnej, w tym halach rozbioru mięsa, chłodniach, linii pakowni
  • przetwórstwo ryb
  • warzyw i innych produktów wymagających utrzymania niskiej temperatury.   

Skropliny pojawiające się na suficie oraz instalacjach są częstym problemem pojawiającym w zakładach produkcji spożywczej. W miejscach tych wymagane jest utrzymanie niskiej temperatury. Skropliny powstają na wskutek wykraplania się wody, podczas kontaktu powietrza zimnego wdmuchiwanego do pomieszczenia z powietrzem cieplejszym, przeważnie bardzo wilgotnym.

Kanały tekstylne, dzięki odpowiedniej perforacji znacznie ograniczają ilość pojawiających się skroplin. Właściwa przepuszczalność materiału zapewnia zachowanie suchej powierzchni owych przewodów wentylacyjnych.

Wentylacja dużych hal produkcyjnych

Kanały materiałowe są stosowane w halach produkcyjnych, o dużych zyskach ciepła. Ich zastosowanie pozwala na odpowiedni rozdział i nawiew znacznych ilości świeżego powietrza, dostarczonego z central wentylacyjno – klimatyzacyjnych. Istnieje możliwość równomiernego rozprowadzenia powietrza po hali, a także zwiększenia wydatku powietrza w miejscach najbardziej newralgicznych. W rejonach, gdzie nie jest wymagany nawiew stosowane są kanały transportowe (brak wydatku powietrza) lub kanały o ograniczonym wydatku.

Oferowane przez nas przewody wentylacyjne są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w celach ogrzewania zimą, jak i chłodzenia w okresie letnim. Powyższa grafika przedstawia kanał transportowy rozdzielający powietrze pomiędzy kanały nawiewne, poprowadzone wzdłuż dźwigarów.

Układ klimatyzacyjny w oparciu o urządzenie rooftop

Wentylacja tekstylne znajduje swoje zastosowanie również w ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń magazynowych. Na powyższej ilustracji widoczny jest system kanałów zasilany z urządzenia rooftoop. Powietrze dostarczane jest poprzez izolowaną rurę spiro, a następnie poprzez nawiewniki równomiernie rozprowadzane między alejkami, po całej powierzchni hali.

W przypadku magazynów wysokiego składowania, a także innych wysokich pomieszczeń zaleca się stosowanie dysz dalekiego zasięgu. W ich doborze pomorze Państwu nasza doświadczona kadra inżynierska.

Rozmieszczenie kanałów tekstylnych

Materiałowe rękawy wentylacyjne są również stosowane do rozprowadzania ciepła dostarczonego poprzez aparaty grzewcze oraz chłodu dostarczanego poprzez klimakonwektory. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń wraz z kanałami tekstylnymi, zaproponowane powyżej, zapewnia utrzymanie jednolitej temperatury na całej powierzchni hali. W okresach przejściowych (jesień/ wiosna) część urządzeń może zostać wyłączona, natomiast elementy tekstylne zdemontowane w celu odświeżenia.

Rękawy nawiewne zamontowane są na linkach stalowych, dzięki czemu istnieje możliwość łatwej zmiany ich lokalizacji w przypadku np. modyfikacji przebiegu linii produkcyjnej czy zwiększenia zysków ciepła w danym obszarze. Zmianie może ulec również kształt samego kanału – poprzez dodanie trójnika czy kolanek tekstylnych.

Nawiewniki wyporowe

Gdy wymagane jest punktowe dostarczenie powietrza o łagodnym oddziaływaniu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników wyporowych. Umożliwiają one delikatne doprowadzenie obrobionego powietrza bezpośrednio do obszaru przebywania ludzi. Dzięki niskim prędkości wypływu powietrza z nawiewnika przebywanie w jego sąsiedztwie jest komfortowe. Dzięki nawiewnikom wyporowym wydzielenie stref objętych szczególnymi wymogami powietrznymi staje się łatwiejsze.

W naszej ofercie znajdą Państwo produkty dostosowane do różnych wydatków powietrza oraz w różnych wariantach kolorystycznych.